KORONAWIRUS - OGŁOSZENIE
W związku z zarządzeniem ministra zdrowia o wprowadzeniu stanu epidemicznego w trosce o bezpieczeństwo nasze jak i Państwa zdecydowaliśmy się na ograniczenie pracy w biurze.
Wszelkie zapytania możecie Państwo kierować drogą mailową.
Legalizacja wodomierzy
Regulację w zakresie legalizacji urządzeń pomiarowych, w tym wodomierzy określa: rozporządzenie Ministra Gospodarki, z dnia 7 stycznia 2008 roku w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych na podstawie ustawy z dnia 11 maja 2001r. – Prawo o miarach ( Dz.U. z 2004r. nr 243 poz.2441, z późn. zm.).
W odniesieniu do wodomierzy, zarówno mierzących przepływ wody zimnej, jak też ciepłej, okres ważności legalizacji wynosi 5 lat. Jednocześnie zaznaczyć należy, iż okres ten nie liczy się od daty zakupu wodomierza, czy też jego montażu, ale od daty dokonania legalizacji, która jest uwidoczniona w świadectwie legalizacji lub w umieszczonych na przyrządzie cechach legalizacyjnych.
Okres ważności legalizacji wyrażony jest w:
Ponowna legalizacja wodomierzy powinna być wykonana przez uprawniony organ administracji miar lub podmiot upoważniony do wykonywania legalizacji. Obowiązek przedłożenia wodomierzy do ponownej legalizacji ciąży na jego użytkownikach. Również koszt demontażu urządzenia, jego legalizacji oraz powtórnego montażu ponosi właściciel wodomierza.
W myśl § 34 powołanego wcześniej rozporządzenia, wodomierz powinien zostać zgłoszony do legalizacji:
W przypadku dokonywania przez administratora odczytu, gdy zostanie stwierdzona nieważność urządzenia pomiarowego (brak legalizacji), zerwanie plomby, uszkodzenie wodomierza, a także, gdy niemożliwym będzie dokonanie odczytu wskazań lub sprawdzenie cechy legalizacyjnej, ZOSTANIE ZASTOSOWANY RYCZAŁTOWY SPOSÓB ROZLICZENIA KOSZTÓW ZUŻYCIA WODY.