KORONAWIRUS - OGŁOSZENIE
W związku z zarządzeniem ministra zdrowia o wprowadzeniu stanu epidemicznego w trosce o bezpieczeństwo nasze jak i Państwa zdecydowaliśmy się na ograniczenie pracy w biurze.
Wszelkie zapytania możecie Państwo kierować drogą mailową.
Legalizacja ciepłomierzy
Regulację w zakresie legalizacji urządzeń pomiarowych, w tym ciepłomierzy określa: rozporządzenie Ministra Gospodarki, z dnia 7 stycznia 2008 roku w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych na podstawie ustawy z dnia 11 maja 2001r. – Prawo o miarach ( Dz.U. z 2004r. nr 243 poz.2441, z późn. zm.).
Określenie "Przyrząd pomiarowy" dotyczy także ciepłomierzy – służą do pomiaru objętości przepływającej wody jako nośnika ciepła i stosowane są w celu rozliczeń pomiędzy dostawcą a odbiorcą.
Ciepłomierze podlegają prawnej kontroli metrologicznej. Przed wprowadzeniem do obrotu ciepłomierz musi posiadać aktualne zatwierdzenie typu bądź ocenę zgodności, legalizację pierwotną lub legalizację ponowną.
W związku z powyższym, muszą one posiadać aktualną i nienaruszoną plombę legalizacyjną.
Obowiązek legalizacji ciepłomierzy dotyczy zarówno ciepłomierzy głównych, jak i ciepłomierzy mieszkaniowych (zamontowanych w lokalach mieszkalnych).
Okres ważności legalizacji pierwotnej i ponownej wynosi 5 lat.
Okres ważności legalizacji wyrażony w:
Na cechę legalizacji ponownej składa się cecha:
Cecha legalizacyjna zabezpieczająca w przypadku ciepłomierzy oraz ich podzespołów może przyjąć formę plomby ołowianej, naklejek z hologramem lub stempli odciśniętych w materiale plastycznym.
W przypadku dokonywania przez administratora odczytu, gdy zostanie stwierdzona nieważność urządzenia pomiarowego (brak legalizacji), zerwanie plomby, uszkodzenie, a także, gdy niemożliwym będzie dokonanie odczytu wskazań lub sprawdzenie cechy legalizacyjnej, ZOSTANIE ZASTOSOWANY RYCZAŁTOWY SPOSÓB ROZLICZENIA KOSZTÓW ENERGII CIEPLNEJ.